Info about Kyler Phillips
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 12 |
| Loss | 4 |
| Draw | 0 |
| Age | 26 |
| Height | 68 inch (173 cm) |
| Last Weigh-In | 135 lbs (61 kg) |
| Reach | 72 inch (183 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | USA |
Kyler Phillips
12 - 4 - 0
(W-L-D)
USA
Costas
Philippou

John
Phillips
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
10:2141
Avg fight time
55
First round finishes
12:3012
Avg fight time in the UFC
55
UFC Bouts for calculating statistics
0.600.60
Submission attempts per 15 min
2.802.80
Takedowns per bout
1414
Takedowns Landed
2828
Takedown Attempted
50%50
Successful takedown
62%62
Takedown Defense
5.345.34
Sig. strikes landed (per min)
10.0010.00
Sig. strikes absorbed (per min)
334334
Sig. strikes landed
684684
Sig. strikes attempted
49%49
Significant Strikes Accuracy
55%55
Sig. strikes defense
400400
Sig. Strikes Landed
758758
Sig. Strikes Attempted
53%53
Striking Accuracy
0.2020
Avg. knockdowns per fight
0.2020
Coup attempts per fight
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 9 |
| CXF | 4 |
| DWCS | 1 |
| LFA | 2 |
| TUF | 1 |
Head
240
72%
Body
55
16%
Legs
39
12%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 12 |
| Loss | 4 |
| Draw | 0 |
| Age | 26 |
| Height | 68 inch (173 cm) |
| Last Weigh-In | 135 lbs (61 kg) |
| Reach | 72 inch (183 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | USA |