Info about Charles Jourdain
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 17 |
| Loss | 8 |
| Draw | 1 |
| Age | 25 |
| Height | 69 inch (175 cm) |
| Last Weigh-In | 156.4 lbs (71 kg) |
| Reach | 69 inch (175 cm) |
| Leg Reach | 39 inch (99 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | Canada |
Charles Jourdain
17 - 8 - 1
(W-L-D)
Canada
Jon
Jones

Luke
Jumeau
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
11:0444
Avg fight time
66
First round finishes
12:5712
Avg fight time in the UFC
1010
UFC Bouts for calculating statistics
0.400.40
Submission attempts per 15 min
0.100.10
Takedowns per bout
11
Takedowns Landed
66
Takedown Attempted
17%17
Successful takedown
51%51
Takedown Defense
5.845.84
Sig. strikes landed (per min)
5.005.00
Sig. strikes absorbed (per min)
756756
Sig. strikes landed
15231523
Sig. strikes attempted
50%50
Significant Strikes Accuracy
55%55
Sig. strikes defense
925925
Sig. Strikes Landed
17101710
Sig. Strikes Attempted
54%54
Striking Accuracy
0.6060
Avg. knockdowns per fight
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 16 |
| LAMMQ | 1 |
| TKO | 9 |
Head
410
54%
Body
205
27%
Legs
141
19%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 17 |
| Loss | 8 |
| Draw | 1 |
| Age | 25 |
| Height | 69 inch (175 cm) |
| Last Weigh-In | 156.4 lbs (71 kg) |
| Reach | 69 inch (175 cm) |
| Leg Reach | 39 inch (99 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | Canada |