Song Yadong
Song Yadong
"宋亚东, Song Yadong"
-
22 - 9 - 1, 1 NC
(W-L-D)
- Age
23 - Height68 inch 173 cm
- Last Weigh-In135 lbs 61 kg
- Reach67 inch 170 cm
- Leg Reach38 inch 97 cm
China- Style
Wushu - Stance
Orthodox - Born
Heilongjiang, China - Wikipedia »
- Instagram »
- UFC.com »

Xiaonan
Yan

Norifumi
Yamamoto
Statistics
Wins
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
Loss
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
-
11:2445
Avg fight time
77
First round finishes
-
10:5510
Avg fight time in the UFC
1111
UFC Bouts for calculating statistics
-
0.200.20
Submission attempts per 15 min
0.500.50
Takedowns per bout
-
55
Takedowns Landed
99
Takedown Attempted
-
56%56
Successful takedown
60%60
Takedown Defense
-
4.554.55
Sig. strikes landed (per min)
5.005.00
Sig. strikes absorbed (per min)
-
546546
Sig. strikes landed
13051305
Sig. strikes attempted
-
42%42
Significant Strikes Accuracy
57%57
Sig. strikes defense
-
743743
Sig. Strikes Landed
15251525
Sig. Strikes Attempted
-
49%49
Striking Accuracy
0.5050
Avg. knockdowns per fight
-
0.2020
Coup attempts per fight
Promotion Stats
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 16 |
| FPI | 1 |
| Ganryujima | 1 |
| KLF | 2 |
| M-1 | 1 |
| ONE | 1 |
| RUFF | 5 |
| WBK | 1 |
| WLF | 6 |
| Not defined | 1 |
Sig. strikes by position
Head
359
66%
Body
114
21%
Legs
73
13%
Info about Song Yadong
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 22 |
| Loss | 9 |
| Draw | 1 |
| No Contest | 1 |
| Age | 23 |
| Height | 68 inch (173 cm) |
| Last Weigh-In | 135 lbs (61 kg) |
| Reach | 67 inch (170 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | Wushu |
| Country | China |
