Info about Jacob Malkoun
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 9 |
| Loss | 3 |
| Draw | 0 |
| Age | 25 |
| Height | 69 inch (175 cm) |
| Last Weigh-In | 185 lbs (84 kg) |
| Reach | 73 inch (185 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | BJJ, Boxing |
| Country | Australia |
Jacob Malkoun
9 - 3 - 0
(W-L-D)
Australia
Nassourdine
Imavov

Tafon
Nchukwi
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
10:0140
Avg fight time
11
First round finishes
12:0412
Avg fight time in the UFC
55
UFC Bouts for calculating statistics
0.400.40
Submission attempts per 15 min
6.006.00
Takedowns per bout
3030
Takedowns Landed
6767
Takedown Attempted
45%45
Successful takedown
57%57
Takedown Defense
3.703.70
Sig. strikes landed (per min)
2.002.00
Sig. strikes absorbed (per min)
223223
Sig. strikes landed
404404
Sig. strikes attempted
55%55
Significant Strikes Accuracy
47%47
Sig. strikes defense
469469
Sig. Strikes Landed
702702
Sig. Strikes Attempted
67%67
Striking Accuracy
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 7 |
| ANBF | 2 |
| BRACE | 1 |
| EMMA | 1 |
| HEX | 1 |
| WW | 1 |
Head
201
90%
Body
18
8%
Legs
4
2%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 9 |
| Loss | 3 |
| Draw | 0 |
| Age | 25 |
| Height | 69 inch (175 cm) |
| Last Weigh-In | 185 lbs (84 kg) |
| Reach | 73 inch (185 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | BJJ, Boxing |
| Country | Australia |