Info about Sean Brady
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 18 |
| Loss | 2 |
| Draw | 0 |
| Age | 28 |
| Height | 70 inch (178 cm) |
| Last Weigh-In | 170 lbs (77 kg) |
| Reach | 72 inch (183 cm) |
| Leg Reach | 40 inch (102 cm) |
| Style | BJJ, Muay Thai |
| Country | USA |
Sean Brady
18 - 2 - 0
(W-L-D)
USA
Poliana
Botelho

Ramiz
Brahimaj
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
12:1549
Avg fight time
33
First round finishes
12:3012
Avg fight time in the UFC
66
UFC Bouts for calculating statistics
0.700.70
Submission attempts per 15 min
2.302.30
Takedowns per bout
1414
Takedowns Landed
2828
Takedown Attempted
50%50
Successful takedown
55%55
Takedown Defense
4.174.17
Sig. strikes landed (per min)
6.006.00
Sig. strikes absorbed (per min)
313313
Sig. strikes landed
589589
Sig. strikes attempted
53%53
Significant Strikes Accuracy
58%58
Sig. strikes defense
580580
Sig. Strikes Landed
915915
Sig. Strikes Attempted
63%63
Striking Accuracy
0.2020
Avg. knockdowns per fight
0.2020
Coup attempts per fight
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 10 |
| Cage Fury | 11 |
| LFA | 1 |
| SF | 1 |
Head
202
65%
Body
19
6%
Legs
92
29%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 18 |
| Loss | 2 |
| Draw | 0 |
| Age | 28 |
| Height | 70 inch (178 cm) |
| Last Weigh-In | 170 lbs (77 kg) |
| Reach | 72 inch (183 cm) |
| Leg Reach | 40 inch (102 cm) |
| Style | BJJ, Muay Thai |
| Country | USA |