Info about Joaquin Buckley
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 21 |
| Loss | 7 |
| Draw | 0 |
| Age | 27 |
| Height | 70 inch (178 cm) |
| Last Weigh-In | 192 lbs (87 kg) |
| Reach | 76 inch (193 cm) |
| Leg Reach | 40 inch (102 cm) |
| Country | USA |
Joaquin Buckley
21 - 7 - 0
(W-L-D)
USA
TJ
Brown

Modestas
Bukauskas
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
10:4242
Avg fight time
22
First round finishes
9:299
Avg fight time in the UFC
99
UFC Bouts for calculating statistics
0.800.80
Takedowns per bout
77
Takedowns Landed
2323
Takedown Attempted
30%30
Successful takedown
57%57
Takedown Defense
3.873.87
Sig. strikes landed (per min)
4.004.00
Sig. strikes absorbed (per min)
330330
Sig. strikes landed
10131013
Sig. strikes attempted
33%33
Significant Strikes Accuracy
50%50
Sig. strikes defense
369369
Sig. Strikes Landed
10541054
Sig. Strikes Attempted
35%35
Striking Accuracy
0.7070
Avg. knockdowns per fight
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 16 |
| Bellator | 5 |
| LFA | 2 |
| RAF | 1 |
| SFC | 3 |
| Not defined | 2 |
Head
171
52%
Body
113
34%
Legs
46
14%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 21 |
| Loss | 7 |
| Draw | 0 |
| Age | 27 |
| Height | 70 inch (178 cm) |
| Last Weigh-In | 192 lbs (87 kg) |
| Reach | 76 inch (193 cm) |
| Leg Reach | 40 inch (102 cm) |
| Country | USA |