Khamzat Chimaev
Khamzat Chimaev
"Borz"
-
15 - 0 - 0
(W-L-D)
- Age
26 - Height74 inch 188 cm
- Last Weigh-In185 lbs 84 kg
- Reach75 inch 191 cm
- Leg Reach40 inch 102 cm
UAE- Style
Boxing, Wrestling - Stance
Orthodox - Born
Benoy-Yurt, Czechia - Wikipedia »
- Instagram »
- UFC.com »

Giga
Chikadze

Seungwoo
Choi
Statistics
Wins
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
Loss
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
-
6:2825
Avg fight time
99
First round finishes
-
5:015
Avg fight time in the UFC
66
UFC Bouts for calculating statistics
-
1.201.20
Submission attempts per 15 min
1.301.30
Takedowns per bout
-
88
Takedowns Landed
1414
Takedown Attempted
-
57%57
Successful takedown
60%60
Takedown Defense
-
7.307.30
Sig. strikes landed (per min)
15.0015.00
Sig. strikes absorbed (per min)
-
220220
Sig. strikes landed
369369
Sig. strikes attempted
-
60%60
Significant Strikes Accuracy
52%52
Sig. strikes defense
-
379379
Sig. Strikes Landed
547547
Sig. Strikes Attempted
-
69%69
Striking Accuracy
0.3030
Avg. knockdowns per fight
Promotion Stats
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 9 |
| BCF | 4 |
| BFN | 1 |
| FCR | 1 |
| IRFA | 1 |
Sig. strikes by position
Head
192
87%
Body
16
7%
Legs
12
6%
Info about Khamzat Chimaev
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 15 |
| Loss | 0 |
| Draw | 0 |
| Age | 26 |
| Height | 74 inch (188 cm) |
| Last Weigh-In | 185 lbs (84 kg) |
| Reach | 75 inch (191 cm) |
| Leg Reach | 40 inch (102 cm) |
| Style | Boxing, Wrestling |
| Country | UAE |
