Info about Deiveson Figueiredo
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 25 |
| Loss | 6 |
| Draw | 1 |
| Age | 33 |
| Height | 65 inch (165 cm) |
| Last Weigh-In | 125 lbs (57 kg) |
| Reach | 68 inch (173 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | Brazil |
Deiveson Figueiredo
25 - 6 - 1
(W-L-D)
Brazil
Drew
Fickett

Chris
Fishgold
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
11:2045
Avg fight time
66
First round finishes
11:5511
Avg fight time in the UFC
1414
UFC Bouts for calculating statistics
1.401.40
Submission attempts per 15 min
1.101.10
Takedowns per bout
1616
Takedowns Landed
3838
Takedown Attempted
42%42
Successful takedown
53%53
Takedown Defense
3.093.09
Sig. strikes landed (per min)
4.004.00
Sig. strikes absorbed (per min)
516516
Sig. strikes landed
934934
Sig. strikes attempted
55%55
Significant Strikes Accuracy
60%60
Sig. strikes defense
622622
Sig. Strikes Landed
10481048
Sig. Strikes Attempted
59%59
Striking Accuracy
0.8080
Avg. knockdowns per fight
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 21 |
| CF | 2 |
| JFC | 3 |
| Not defined | 6 |
Head
332
64%
Body
136
26%
Legs
48
10%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 25 |
| Loss | 6 |
| Draw | 1 |
| Age | 33 |
| Height | 65 inch (165 cm) |
| Last Weigh-In | 125 lbs (57 kg) |
| Reach | 68 inch (173 cm) |
| Leg Reach | 38 inch (97 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | Brazil |