Jan Blachowicz
Jan Blachowicz
"Jan Maciej Blachowicz"
-
29 - 11 - 2
(W-L-D)
- Age
38 - Height74 inch 188 cm
- Last Weigh-In205 lbs 93 kg
- Reach78 inch 198 cm
- Leg Reach44 inch 112 cm
Poland- Style
BJJ, Muay Thai - Stance
Orthodox - Born
Cieszyn, Poland - Wikipedia »
- Instagram »
- UFC.com »

Keith
Berish

Curtis
Blaydes
Statistics
Wins
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
Loss
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
-
11:1645
Avg fight time
77
First round finishes
-
13:0013
Avg fight time in the UFC
1919
UFC Bouts for calculating statistics
-
0.200.20
Submission attempts per 15 min
0.800.80
Takedowns per bout
-
1616
Takedowns Landed
3030
Takedown Attempted
-
53%53
Successful takedown
62%62
Takedown Defense
-
3.413.41
Sig. strikes landed (per min)
3.003.00
Sig. strikes absorbed (per min)
-
842842
Sig. strikes landed
17021702
Sig. strikes attempted
-
49%49
Significant Strikes Accuracy
51%51
Sig. strikes defense
-
12251225
Sig. Strikes Landed
21232123
Sig. Strikes Attempted
-
58%58
Striking Accuracy
0.3030
Avg. knockdowns per fight
Promotion Stats
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 22 |
| FEMFP | 1 |
| KSW | 18 |
| Not defined | 1 |
Sig. strikes by position
Head
524
62%
Body
188
22%
Legs
130
16%
Info about Jan Blachowicz
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 29 |
| Loss | 11 |
| Draw | 2 |
| Age | 38 |
| Height | 74 inch (188 cm) |
| Last Weigh-In | 205 lbs (93 kg) |
| Reach | 78 inch (198 cm) |
| Leg Reach | 44 inch (112 cm) |
| Style | BJJ, Muay Thai |
| Country | Poland |
