Edmen Shahbazyan
Edmen Shahbazyan
"The Golden Boy"
-
16 - 5 - 0
(W-L-D)
- Age
23 - Height74 inch 188 cm
- Last Weigh-In185.4 lbs 84 kg
- Reach74 inch 188 cm
- Leg Reach42 inch 107 cm
USA- Style
Grappling, Karate - Stance
Orthodox - Born
Los Angeles, United States - Wikipedia »
- Instagram »
- UFC.com »

Matt
Serra

Eric
Shelton
Statistics
Wins
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
Loss
-
KO/TKO
0
-
Dec
0
-
Sub
0
-
5:5922
Avg fight time
1212
First round finishes
-
8:018
Avg fight time in the UFC
88
UFC Bouts for calculating statistics
-
0.300.30
Submission attempts per 15 min
1.301.30
Takedowns per bout
-
1010
Takedowns Landed
2727
Takedown Attempted
-
37%37
Successful takedown
63%63
Takedown Defense
-
3.323.32
Sig. strikes landed (per min)
7.007.00
Sig. strikes absorbed (per min)
-
213213
Sig. strikes landed
426426
Sig. strikes attempted
-
50%50
Significant Strikes Accuracy
56%56
Sig. strikes defense
-
236236
Sig. Strikes Landed
451451
Sig. Strikes Attempted
-
52%52
Striking Accuracy
0.4040
Avg. knockdowns per fight
-
0.1010
Coup attempts per fight
Promotion Stats
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 14 |
| CXF | 5 |
| DWCS | 1 |
| Not defined | 1 |
Sig. strikes by position
Head
140
66%
Body
57
27%
Legs
16
7%
Info about Edmen Shahbazyan
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 16 |
| Loss | 5 |
| Draw | 0 |
| Age | 23 |
| Height | 74 inch (188 cm) |
| Last Weigh-In | 185.4 lbs (84 kg) |
| Reach | 74 inch (188 cm) |
| Leg Reach | 42 inch (107 cm) |
| Style | Grappling, Karate |
| Country | USA |
