Info about Jeremy Stephens
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 29 |
| Loss | 22 |
| Draw | 0 |
| No Contest | 1 |
| Age | 35 |
| Height | 69 inch (175 cm) |
| Last Weigh-In | 155 lbs (70 kg) |
| Reach | 71 inch (180 cm) |
| Leg Reach | 38.5 inch (98 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | USA |
Jeremy Stephens
29 - 22 - 0, 1 NC
(W-L-D)
USA
Damian
Stasiak

Aljamain
Sterling
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
11:3645
Avg fight time
22
First round finishes
11:4711
Avg fight time in the UFC
3333
UFC Bouts for calculating statistics
0.300.30
Submission attempts per 15 min
0.900.90
Takedowns per bout
3030
Takedowns Landed
7878
Takedown Attempted
38%38
Successful takedown
59%59
Takedown Defense
3.173.17
Sig. strikes landed (per min)
4.004.00
Sig. strikes absorbed (per min)
12311231
Sig. strikes landed
30143014
Sig. strikes attempted
41%41
Significant Strikes Accuracy
57%57
Sig. strikes defense
17041704
Sig. Strikes Landed
35233523
Sig. Strikes Attempted
48%48
Striking Accuracy
0.5050
Avg. knockdowns per fight
0.2020
Coup attempts per fight
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| UFC | 35 |
| BKFC | 4 |
| GP | 1 |
| MVP | 1 |
| PFL | 3 |
| Not defined | 15 |
Head
727
59%
Body
215
17%
Legs
289
24%
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 29 |
| Loss | 22 |
| Draw | 0 |
| No Contest | 1 |
| Age | 35 |
| Height | 69 inch (175 cm) |
| Last Weigh-In | 155 lbs (70 kg) |
| Reach | 71 inch (180 cm) |
| Leg Reach | 38.5 inch (98 cm) |
| Style | BJJ |
| Country | USA |