Info about Umut Birdal
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 3 |
| Loss | 0 |
| Draw | 0 |
| Age | 29 |
| Height | 72.8 inch (185 cm) |
| Last Weigh-In | 171.5 lbs (78 kg) |
| Country | Turkey |
Umut Birdal
3 - 0 - 0
(W-L-D)
Turkey
Patrick
Spirk

Firas
Daud
Dec
0
KO/TKO
0
Dec
0
Sub
0
12:3549
Avg fight time
22
First round finishes
| Promotion | Bouts |
|---|---|
| BDB | 1 |
| CTS | 1 |
| PFE | 1 |
| SCF | 1 |
3 - 0 -
(W-L-D)
3 - 0 -
(W-L-D)
Event
OKTAGON 87: Szabová vs. Fernandes
Finishing move
confirmed upcoming bout
BILLING
Main Card
Bout format
3 x 5
Division
155 lbs (70.3 kg)
07.02.2026 • Status: cancelled
Finishing move
cancelled bout
Division
161 lbs (73.0 kg)
11.10.2025 • Prize 8
Round
2
Method
submission
2 - 0 -
(W-L-D)
0 - 1 -
(W-L-D)
Event
Prize 8
Finishing move
guillotine choke
BILLING
Main Card
Bout format
3 x 5
Division
159 lbs (72.0 kg)
29.03.2025 • Cage Time Series 2
Round
1
Method
ko/tko
1 - 0 -
(W-L-D)
3 - 20 -
(W-L-D)
Event
Cage Time Series 2
Finishing move
ko/tko
BILLING
Main Event
Bout format
3 x 5
Division
163 lbs (74.0 kg)
08.02.2025 • Fightnight Kulmbach • boxing
Round
4
Time
12.00
Method
decision
Event
Fightnight Kulmbach
Finishing move
majority
BILLING
Main Card
Bout format
4 x 3
Weight
171.5 lbs (77.8 kgs)
27.04.2024 • Sparta Championship Fighting 4
Round
1
Time
2.35
Method
ko/tko
0 - 0 -
(W-L-D)
0 - 0 -
(W-L-D)
Event
Sparta Championship Fighting 4
Finishing move
ground & pound
BILLING
Main Card
Bout format
3 x 5
Division
145 lbs (65.8 kg)
| Fighter info | |
|---|---|
| Wins | 3 |
| Loss | 0 |
| Draw | 0 |
| Age | 29 |
| Height | 72.8 inch (185 cm) |
| Last Weigh-In | 171.5 lbs (78 kg) |
| Country | Turkey |